Staff List

Senior Leadership

Mrs J Lowry-Johnson
Principal
Ms N Johnson
Associate Vice Principal – Curriculum 
Mrs K Hatch
Assistant Principal – Behaviour
Mrs L Handley
Associate Vice Principal Pastoral /Designated Safeguard Lead 
Mrs L O’Rourke
Assistant Principal – Teaching, Learning & Assessment

Staff

Name Role
J Ainsworth Inclusion Tutor/Deputy Designated Safeguard Lead
K Archer Art and Fashion Teacher
L Arrowsmith Intervention Tutor Mathematics
A Bagshaw Leader of NQT/ITT/ Head of PE   
L Barrett Director of KS3 / Teacher of Enterprise/IT/ Geography
R Basnett Premises Manager
A Brown Cover Supervisor / Joint Leader of Enrichment 
J Beddows Cleaner
E Bragg Classroom Teacher Music
S Beesley Cleaner
L Bishoprick 2nd in English
K Bowen Receptionist
H Bowers Head of English
M Brennand Exam Invigilator
H Bridge Head of Art
J Buckley Cleaner
C Burns Housekeeper
B Bell Classroom Teacher History 
C Cavell Classroom Teacher History
R Clare IT Manager
A Coello-Alvarez Classroom Teacher Spanish
L Cole Counsellor
M Cookson 2nd in Science
C Coldwell Classroom Teacher English
J Corbett Behaviour Support Assistant
D Coring 2nd in Mathematics
C Cowen Classroom Teacher Mathematics
C Daley Classroom Teacher Mathematics
D Davenport Site Assistant
F Dawson Exam Invigilator
H Dean Leader of ECM/Classroom Teacher Drama
M Dickinson Exam Invigilator
A Doran Classroom Teacher Mathematics
S Dowling Cleaner
G Eastaugh SENDCo
K Edwardson Exam Invigilation
J Ellis Cleaner
L Farrington Graduate Teaching Assistant
V Fearns Head of Science
T Finnigan KS3 Leader Science / Teacher of Science/ Animal Management
J Fleming Cleaner
B Glover English Teacher/ Head of Year 8
C Grace Exam Invigilator
D Green Behaviour Support Assistant
P Greathead Classroom Teacher DT
D Green Learning Support Assistant
Y Guy Classroom Teacher Mathematics
G Hall Assistant Site Manager
L Handley Associate Vice Principal – Pastoral /Designated Safeguard Lead 
K Hatch Assistant Principal – Behaviour  
J Hayes PA to Principal / Careers Co-ordinator
G Haywood Classroom Teacher Mathematics
E Hopwood Cleaner
E Hopwood Technician DT
A Hough Cleaner
S Horan Science Technician
C Ihekwaba Science Intervention Tutor
J Humphries Senior Finance Manger
M James English Teacher/Assistant HOY 10
D Jenkinson Inclusion Tutor
N Johnson Associate Vice Principal – Curriculum
P Johnson Cleaner
R Johnson Learning Support Assistant
C Kelly Admin Assistant/ Assistant PA to Principal
H Killigrew Teach First English
S Lane Leader of ICT / Enterprise / Computer Science (IEC)
C Laughton Finance Assistant
R Laughton Science Teacher
D Lewis Classroom Teacher PE/ Head of Year 10
J Lewis Classroom Teacher History
J Lewis Peripatetic
K Lewis Peripatetic
K Lindberg Graduate Teaching Assistant
R Mallett Head of MFL
G Martin Office Manager / Exams Officer
S Martindale Leader of CEIAG & Community – Tutor of Beauty / Enterprise
R May Classroom Teacher of Drama / Head of Year 9
R Myatt Graduate Teaching Assistant
F McDowell Classroom Teacher Food / English / Designated Safeguard Lead
A McDonald Exam Invigilator
E McEvoy Classroom Teacher Geography
N Mcgibbon ICT Technician
A McGuiness Classroom Teacher Geography
H Mcgivern Classroom Teacher Music
J McLoughlin Midday Assistant
L McNeil Teacher of Mathematics/ Joint Leader of Personal Development
U Miller Leader of Alternative Provision
T Minghella Learning Support Assistant
M Molloy Director of Data / Head of Mathematics
C Molyneux Graduate Teaching Assistant
R Myatt School Direct Trainee English
J Nevitt Exam Invigilator
K Nevitt Administrative Assistant
K Owen Classroom Teacher Science/ Assistant HOY 8
H Paton Teach First English
E Peers Head of Mathematics (On maternity)
S Percival HLTA English
H Pope Classroom Teacher Science
P Powell Classroom Teacher Mathematics
J Rathbone Speech and Language Co-ordinator
K Rice Exam Invigilator
P Rice Attendance Officer
M Rideout Classroom Teacher PE/ Assistant HOY 9
H Rimmer Learning Support Assistant
J Rix Cleaner
H Roberts Classroom Teacher of PE
S Ronan Classroom Teacher of PE
M Rudkin Cleaner
A Sanchez-Motos Modern Foreign Language Teacher
D Sheerin Exam Invigilator
J Sinclair Science Teacher
S Skellington Classroom Teacher Dance/Joint Leader of Enrichment
A Skidmore Head of DT
C Smith Food Technician
J Taylor Peripatetic
C Thompson Admin Assistant / Reprographics
J Thompson Attendance Officer
M Topping Exam Invigilator
P Topping Cleaner
S Topping Admin/Data Assistant
L Tucker English Intervention Tutor
A Unsworth Behaviour Support Assistant / Midday
E Walker Exam Invigilator
M Willis Learning Support Assistant
J Walsh Cover Supervisor
J Wilson Classroom Teacher Maths
J Woolley Classroom Teacher Maths
A Wood Cover Supervisor
P Woodward Cover Supervisor
O Wyss Director of Literacy and Achievement